×

Revista presei -- Data și ora publicării: 17.08.2010 10:07:49

REVISTA PRESEI / 17 aug 2010 /




Amanarea trecerii la televiziunea digitala: locuri de munca si investitii pierdute
Robert Turcescu pleacă de la Realitatea. "Principalii vinovaţi nu sunt mogulii"
Turcescu: "Pentru a vedea detaliile unui tablou, e bine să faci un pas dincolo de ramă"
Băsescu reclamă Academia Caţavencu la CNA
"Surzii n-au înţeles niciodată un film românesc"
Sorin Ovidiu Vântu: Am blocat proiectele în media
Sorin Vântu: Realitatea FM nu se închide. Ferească Dumnezeu!
Vânzările de televizoare au crescut cu 10% în trim. II
Nici campionatul de fotbal şi concediile nu au oprit scăderea vânzărilor de electronice şi produse IT&C
Orange intră pe internet mobil prepay. Ce oferte au Vodafone şi Cosmote
Premiera: Trustul Intact transmite Steaua-Victoria Branesti pe TV, online si mobile
Romania ocupa locul 10 in topul tarilor de origine a mesajelor spam
Operatorii de telefonie mobila investesc 50 de euro ca sa atraga un nou client


Amanarea trecerii la televiziunea digitala: locuri de munca si investitii pierdute

Decizia guvernului de saptamana trecuta de a amana cu trei ani data trecerii la televiziunea digitala in Romania va genera pierderi de investitii straine, in masura in care mai multe companii din afara erau interesate de licentele din tara noastra. Mai mult, neeliberarea spectrului radio ingheata investitiile operatorilor in internetul mobil, iar mutarea in viitor a acestui moment atrage si neangajarea a aproximativ 1.000 de persoane pentru constructia infrastructurii necesare.
Pana acum spuneam mereu ca anumite evenimente au luat prin surprindere autoritatile, gasinde-le mereu pe picior gresit. Dar nu si in acest caz. Acum, guvernul a surprins toti actorii implicati in acest proces cu decizia de a amana cu trei ani, pana la 1 ianuarie 2015, data incetarii transmisiei analogice de televiziune, in banda UHF. Chiar daca avizul Autoritatii Nationale de Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM) are un rol consultativ pentru guvern, specialistii spun ca era foarte important in cazul de fata. Cu toate acestea, Executivul nu a considerat necesara opinia ANCOM. „Am aflat cu surprindere din media despre adoptarea unei HG care ar putea influenta decisiv procesul de trecere la televiziunea digitala in Romania. De indata ce continutul HG ne va fi adus la cunostinta, vom stabili consecintele juridice ce decurg din adoptarea unei astfel de decizii, precum si modul in care acestea vor afecta derularea procedurilor de selectie comparativa care au fost deja demarate de ANCOM”, a declarat Catalin Marinescu, presedintele Autoritatii.
Mai mult, toate actiunile care au fost intreprinse in legatura cu tranzitia la televiziunea digitala in Romania au fost luate in graba, spun specialistii implicati in acest proces. „Ne-am trezit, evident, in ceasul al doisprezecelea. A fost o perioada in care nimeni nu era interesat de televiziunea digitala. Abia in toamna anului trecut a inceput o efervescenta legata de acest subiect. Era clar ca nu mai puteam face mare lucru in aceasta directie, tinand cont de faptul ca 2012 era aproape”, a declarat pentru „Financiarul” Radu Petric, presedintele Asociatiei de Comunicatii prin Cablu (ACC).
Decizia guvernului in acest caz a fost justificata prin scutirea cetatenilor de a-si achizitiona noi echipamente in perioada de criza si asigurarea unui termen rezonabil de adaptare pentru operatori.
Majoritatea actorilor implicati in acest proces se asteptau la o asemenea masura, in conditiile in care Romania a pierdut startul la acest capitol. „Se anuleaza toate procedurile de licitatie incepute conform hotararii de guvern din luna mai a anului curent. Procesul va trebui reluat pe baza unui nou calendar si, eventual, in noi conditii care vor fi aprobate de Executiv. As putea spune ca ar trebui sa fie un timeline mult mai realist pentru acest proces. Ceea ce e important este sa se pastreze criteriile de transparenta si de competitie deschisa pe care s-a bazat si constructia primei tentative de licitatie. In ansmblu, o asemenea masura ar trebui sa fie o sansa de a realiza o tranzitie mult mai eficienta si care sa evite problemele unui proces facut in graba.
Televiziunea digitala va continua oricum sa se dezvolte prin ofertele existente deja din partea operatorilor de cablu si DTH”, a declarat Mihai Constantin, presedintele Asociatiei pentru Comunicatii Digitale (ACD). Si Radu Petric considera ca efortul de pana acum in aceasta directie nu va fi pierdut in totalitate. Cu toate acestea, se asteapta ca lucrurile sa fie taraganate din nou. „Repet, ne trezim intotdeauna in ceasul al doisprezecelea. Ma astept la o letargie in ceea ce priveste acest proces de tranzitie pana in 2014”, spune presedintele ACC. Amanarea cu trei ani a datei la care Romania va trece la televiziunea digitala era maximul pe care si-l putea permite tara noastra fara sa riste sanctiuni din partea Uniunii Europene. „Masura legislativa propusa este justificata si proportionala, asigurand un termen rezonabil in care operatorii economici, producatori si vanzatori de echipamente tehnologice vizate sa isi adapteze conduita la noile cerinte. Avem in vedere ca amanarea implementarii Strategiei pana in 2015 lasa posibilitatea operatorilor economici de a se pregati pentru noile tehnologii si, in acelasi timp, cetatenii nu sunt obligati la cheltuieli suplimentare constand in achizitionarea de noi echipamente tehnologice in aceasta perioada economica dificila”, se arata in nota de fundamentare a actului normativ. In lipsa acestei decizii, guvernul risca insa sa incalce dreptul obligatoriu la informare, fara ingradiri, al cetatenilor. Trecerea la televiziunea digitala presupune achizitia unui set-top box care sa poata decoda semnalul transmis, iar pretul acestuia, de aproximativ 80-90 de euro, este prohibitiv pentru circa 500.000 de gospodarii aflate sub pragul saraciei. De asemenea, dupa anularea HG se readuce in discutie inclusiv taxa de licenta si eventualele conditii de plata a acesteia, mai spun specialistii.
http://www.financiarul.com/articol_49257/amanarea-trecerii-la-televiziunea-digitala-locuri-de-munca-si-investitii-pierdute-.html

Robert Turcescu pleacă de la Realitatea. "Principalii vinovaţi nu sunt mogulii"

Jurnalistul Robert Turcescu şi-a anunţat plecarea din trustul Realitatea Media printr-o postare pe blogul personal. Soarta postului de radio pe care îl conduce, Realitatea FM, este sumbră.
Despărţirea este, aşa cum spune jurnalistul, una atipică, în sensul în care, în ultimul timp, mai toate demiterile şi demisiile din presă s-au făcut cu scandal.
"Da, azi, o dată cu apariţia acestor rânduri, anunţ public că plec din Realitatea Media privind făra mânie înapoi, deşi se poartă de ani buni scandalul public şi aruncatul cu lături", scrie Turcescu.
Acesta a continuat cu o scurtă retrospectivă a celor 17 ani de carieră în presa românească, dar şi cu o analiză a stării în care se află, în prezent, jurnalismul românesc.
"Multe, poate mult prea multe s-au schimbat în această profesie, şi, aici, principalii vinovaţi nu sunt “mogulii”, ci, în primul rând, breasla jurnaliştilor, adeseori incapabilă să dea dovadă de solidaritate în apărarea unor principii fără de care această meserie e doar una ca oricare alta în care există şefi şi simpli executanţi".
Turcescu mărturiseşte că proiectele jurnalistice pe care le are "în tolbă" le va păstra deocamdată pentru blog şi că se desparte cu regret de colegii din trustul Realitatea, pe care îi consideră profesionişti.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/robert-turcescu-pleaca-de-la-realitatea-principalii-vinovati-nu-sunt-mogulii-903267.html

Turcescu: "Pentru a vedea detaliile unui tablou, e bine să faci un pas dincolo de ramă"

Proaspăt demisionar din trustul Realitatea-Caţavencu, acolo unde a lucrat în ultimii şapte ani, jurnalistul Robert Turcescu vorbeşte pentru EVZ despre motivele care l-au împins să ia această decizie.
EVZ: Care sunt motivele pentru care aţi luat decizia să plecaţi din Realitatea Media?
Robert Turcescu: Este o decizie personală care reflectă nevoia unei schimbări, nevoia unor alte provocări. Nu are legătură cu nici un fel de scandal sau cu vreo stare de frustrare. Este un moment în care simt nevoie să fac şi un altfel de pas.
Banii reprezintă unul din motive?
În niciun caz. Problema banilor era pusă în contextul în care încercam să explic şi celor care nu sunt în momentul de faţă în presă, să le dau o dimensiune a sumelor care se învârteau în presă la începutul anilor 2000. În situaţia de faţă nu vorbim despre bani, nu este o decizie generată de lipsa banilor sau de diminuarea acestora.
Emisiunile relizate de dumneavoastra au fost "productive", aducând un beneficiu postului TV, sau deveniseră un produs mai puţin rentabil? Ştiu că pentru una din emisiuni era alocat un buget de 40.000 de euro.
Nu pot să vorbesc despre aceste contractele pe care le-am avut cu Realitatea, sunt clauze de confidenţialitate acolo. Pot să spun că producţia de televiziune necesită nişte costuri foarte mari, iar toate producţiile TV pe care le-am realizat pentru post au acoperit integral costurile de producţie şi au generat profit pentru staţia pentru care am lucrat.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/turcescu-pentru-a-vedea-detaliile-unui-tablou-e-bine-sa-faci-un-pas-dincolo-de-rama-903336.html

Băsescu reclamă Academia Caţavencu la CNA

Preşedinţia a reclamat la CNA clipul "Drumul lui Băsescu", realizat de Academia Caţavencu şi difuzat pe Realitatea TV pe 27 iulie.
Potrivit Mediafax, montajul utilizează "cu rea-credinţă" imaginea lui Traian Băsescu, asociindu-l pe preşedinte cu "defrişarea unei păduri", fapt care îl "discreditează" pe şeful statului.
Motiv pentru care Valeriu Turcan, purtătorul de cuvânt al preşedintelui Traian Băsescu, a cerut "tribunalului" audio-vizual să analizeze dacă imaginile afişate pe ecran respectă principiile unei informări corecte şi legislaţia în vigoare privind dreptul la propria imagine.
"Administraţia Prezidenţială consideră că acesta (n.r. clipul) afectează corecta informare a cetăţenilor prin proiectarea publică a unei imagini false despre preşedintele României. Considerăm că este vorba de utilizarea cu rea-credinţă a imaginii preşedintelui Traian Băsescu şi de asocierea acesteia cu defrişarea unei păduri pe fondul prezentării unor mesaje negative", se arată în sesizarea lui Turcan.
În opinia Administraţiei Prezidenţiale, respectivul clip este "tendenţios".
CNA va analiza în şedinţa de marti dacă s-a încălcat legislaţia audiovizuală în acest caz.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/academia-catavencu-reclamata-la-cna-pentru-un-spot-despre-traian-basescu-903308.html

"Surzii n-au înţeles niciodată un film românesc"

De 14 ani, Laura Ioana le traduce surdomuţilor ce se vorbeşte la televizor. E supărată că unele producţii nu sunt titrate şi pentru cei cu astfel de probleme.
Din tavan, reflectoarele aruncă o lumină puternică şi se aude o voce gravă: "Atenţie, începem!". Camera stă fixă, iar crainicul nu se clinteşte din faţa decorului, un ecran mare. A început jurnalul la TVR. Nimeni nu scoate un sunet, nu se aude musca. Laura Ioana "traduce ştirile surzişorilor ei".
Apare de aproape 14 ani într-o fereastră din colţul ecranului şi îi face pe cei peste 30.000 de oameni cu deficienţe de auz să înţeleagă ce se vorbeşte la televizor. Toată lumea o ştie. E "doamna aia care dă din mâini la televizor", pe care o strâng în braţe surdomuţii ori de câte ori o întâlnesc pe stradă. "Pentru că îmi sunt dragi şi le sunt dragă, iar dacă te simt că eşti aproape, eşti omul lor".
Emisiunea i se pare că există de o veşnicie. "Acum mai e «Teleenciclopedia », ar mai fi fost Gică Petrescu... şi emisiunea asta", glumeşte Laura pe seama longevităţii apariţiei pe micul ecran.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/surzii-n-au-inteles-niciodata-un-film-romanesc-903114.html

Sorin Ovidiu Vântu: Am blocat proiectele în media

Omul de afaceri Sorin Ovidiu Vântu, care patronează trustul Realitatea Caţavencu, a declarat pentru adevarul.ro că în prezent are blocate toate proiectele în mass media.
Anul trecut Sorin Ovidiu Vântu anunţa că renunţă la investiţiile în România şi va băga banii în media digitală din Republica Moldova, Ungaria şi Serbia. În prezent, a renunţat şi la aceste investiţii.
Singurul proiect pe care l-a dus la îndeplinire a fost cel din Moldova, unde în aprilie a lansat la Chişinău postul de televiziune de ştiri şi business Publika TV. Omul de afaceri Sorin Ovidiu Vântu a investit peste 3,5 milioane de euro, pentru a „pune pe picioare" postul TV şi portalul de ştiri şi dezbateri publika.md.
Criza economică a pus amprenta pe afacerile lui Vântu. Astfel, începând cu ultimul trimestru al anului 2009, Vântu a primit mai multe cereri de insolvenţă pentru produsele media pe care le patronează, din partea unor companii ca Mediafax, Societatea R sau Attica Media.
Ultima solicitare a venit în 4 august din partea agenţiei France Presse (AFP) care a cerut falimentul agenţiei de presă NewsIn.
Întrebat despre salariile angajaţilor de la NewsIn, care se iau fragmentat şi cu mari întârzieri, patronul grupului Realitatea-Caţavencu a afirmat că "se onorează întotdeauna angajamentelele pe care companiile le au faţă de angajaţi".
"În absolut toată România există probleme şi dificultăţi, dar asta nu înseamnă că nu se onorează promisiunile şi angajamentele care sunt între companii şi salariaţi. Se onorează întotdeauna angajamentelele pe care companiile le au faţă de angajaţi", a afirmat Sorin Ovidiu Vântu.
http://www.adevarul.ro/financiar/media/Sorin_Ovidiu_Vantu-_Am_blocat_proiectele_in_media_0_317968703.html

Sorin Vântu: Realitatea FM nu se închide. Ferească Dumnezeu!

Omul de afaceri Sorin Ovidiu Vântu a declarat pentru adevarul.ro că Realitatea FM nu se va închide şi va funcţiona din toamnă cu o nouă grilă de programe.
"Va fi o altă grilă de programe. În niciun caz nu se închide. Ferească Dumnezeu. Nici pomeneală, se schimbă grila de programe", a declarat omul de afaceri pentru adevarul.ro.
Întrebat despre numirea unui înlocuitor după plecarea lui Robert Turcescu, Sorin Ovidiu Vântu a afirmat că "este treaba managementului de acolo".
Omul de afaceri a precizat şi că schimbarea grilei de programe va însemna "reformatarea costurilor".
"Modificarea grilei de programe se bazează în principal pe o reformatare financiară a întregii poveşti", a spus Sorin Ovidiu Vântu.
Robert Turcescu a anunţat luni că demisionează din postul de director general al RealitateaFM şi că postul se va închide de la 1 septembrie. Ulterior, preşedintele CA al grupului Realitatea-Caţavencu, Sorin Freciu, a afirmat că "nu se pune problema închiderii".
http://www.adevarul.ro/financiar/media/Sorin_Vantu-_Realitatea_FM_nu_se_inchide-Fereasca_Dumnezeu_0_317968676.html

Vânzările de televizoare au crescut cu 10% în trim. II

Vânzârile de notebook-uri, televizoare şi telefoane mobile inteligente sunt printre puţinele care au înregistrat creşteri în al doilea trimestru, în contextul în care piaţa de electronice, electrocasnice şi produse IT&C a înregistrat un nou declin, potrivit companiei de cercetare GfK.
Piaţa locală a bunurilor de folosinţă îndelungată a scăzut cu 15% în T2, la 266 de milioane de euro, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, când a fost de 313 milioane de euro.
Dan Ostahie, patronul Altex, unul dintre cei mai mari retaileri electro-IT, susţine că piaţa nu a scăzut cu 15%. "Scăderea a fost mai mică, în linie cu situaţia economică", a spus Ostahie. Potrivit GfK, vânzările de televizoare au crescut cu peste 10% datorită Campionatului Mondial de Fotbal şi promoţiilor retailerilor din luna iunie pe fondul creşterii TVA. De asemenea, s-au vândut cu 28,5% mai puţine telefoane mobile, smartphone-urile fiind singurul grup de produse care şi-a mărit vânzările în unităţi. Cea mai mare scădere a avut-o sectorul imprimantelor, respectiv de 28,9%, pe fondul lipsei de proiecte publice. Valoarea pieţei a fost de 7 milioane de euro.
Dintre cele şapte segmente ale pieţei locale de bunuri de folosinţă îndelungată monitorizate de GfK, singurul care a înregistrat o creştere a fost cel al electronicelor de larg consum, respectiv de 1,3%, atingând vânzări de 55 milioane euro. Anul trecut vânzările de bunuri de larg consum au scăzut cu 42,6%, la 1,42 miliarde de euro.
http://www.zf.ro/business-hi-tech/vanzarile-de-televizoare-au-crescut-cu-10-in-trim-ii-6914948

Nici campionatul de fotbal şi concediile nu au oprit scăderea vânzărilor de electronice şi produse IT&C

Încasările retailerilor au fost mai slabe şi faţă de anul trecut, şi în raport cu primul trimestru al anului. Unul dintre puţinele segmente aflate pe creştere a fost cel al televizoarelor, vânzările crescând în perioada Campionatului Mondial de Fotbal. Vânzările de telefoane mobile şi imprimante s-au redus cu aproape 30%.
Piaţa locală de bunuri de larg consum a scăzut în al doilea trimestru cu 15%, la 266 de milioane de euro, faţă de 316 milioane de euro în aceeaşi perioadă a anului trecut, potrivit unui studiu al companiei de cercetare GfK, valoarea fiind mai mică decât cea din primul trimestru - 271 milioane de euro.
În sectorul IT vânzările au scăzut cu 20,5 procente, la 69 de milioane de euro. Potrivit GfK, notebook-urile s-au vândut cel mai bine din toate produsele din acest segment, dar nu au putut influenţa evoluţia negativă a pieţei totale. Cu toate acestea, notează compania de cercetare, declinul a încetinit comparativ cu primul trimestru al anului 2010, când piaţa a scăzut cu 38,2%, la 80 de milioane de euro.
De asemenea, românii au cheltuit cu 28,5% mai puţin pe telefoane mobile în al doilea trimestru comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, piaţa de telecomunicaţii hardware atingând 39 de milioane de euro. Scăderea s-a datorat reducerii preţurilor medii la telefoanele mobile şi smartphone-uri. "Smartphone-urile au avut o performanţă mai bună pe piaţă, fiind singurul grup de produse care şi-a mărit vânzările în unităţi", se arată în studiu GfK.
Piaţa echipamentelor de birou a avut vânzări în scădere cu 28,9%, fiind sectorul cu cea mai slabă evoluţie dintre cele monitorizate de GfK în al doilea trimestru. Piaţa de imprimante şi multifuncţionale a ajuns la 7 milioane de euro, pe fondul lipsei de proiecte publice şi al situaţiei economice dificile. "Evoluţia pieţei depinde foarte mult de atitudinea consumatorilor corporate. În cazul în care marile companii vor menţine tendinţa de a nu investi în soluţii ce pot răspunde cererii de reducere a costurilor, iar consumatorul privat nu va fi încurajat să cumpere, va fi mai greu să se schimbe tendinţa de scădere", precizează GfK. Piaţa aparatelor foto a avut o scădere de 0,4%, la 9 milioane de euro, aceeaşi valoare pe care această piaţă a realizat-o în mod constant în ultimele trei trimestre ale anului 2009. Potrivit studiului, în al doilea trimestru s-a observat o revenire a segmentului compact, luna iunie fiind prima de creştere din acest an pentru acest segment, respectiv cu 10%
http://www.zf.ro/business-hi-tech/nici-campionatul-de-fotbal-si-concediile-nu-au-oprit-scaderea-vanzarilor-de-electronice-si-produse-it-c-6913569

Orange intră pe internet mobil prepay. Ce oferte au Vodafone şi Cosmote

Orange, numărul unu pe piaţa locală telecom, a lansat astăzi serviciile de internet mobil preplătit, care le permit clienţilor să se conecteze la web fără plata unui abonament lunar, la preţuri care pornesc de la cinci euro pe lună.
Pentru a accesa serviciul, clienţii trebuie să obţină o cartelă sim pentru servicii de date (oferită gratuit), să încarce credit pe cartelă şi să achiziţioneze un modem de date. Orange oferă două modele de modemuri pentru conectarea Internet PrePay: modelul ZTE MF636DB cu o viteză de download de până la 7,2 Mbps la 36 de euro (TVA inclusă) şi modelul Option Icon 515M, cu viteză de download de până la 14,4 Mbps la 50 euro (TVA inclusă). Utilizatorii pot activa diferite planuri tarifare, care le asigură acces la net pe o perioadă între 15 şi 30 de zile. Cel mai mic tarif (5 euro) asigură, spre exemplu, acces la internet timp de 15 zile, în limita unui volum de trafic de 0,5 GB. La depăşirea traficului inclus clienţii trebuie să activeze un nou pachet de date. Clienţii au acces la internet şi în roaming prin activarea opţiunii Travel Data Plus cu 20 MB la 15 euro.
Serviciile de internet mobil 3G ale Orange sunt disponibile la viteze de descărcare a datelor de până la 14,4 Mbps în 119 oraşe şi în câteva mii de localităţi la viteze de 7,2 sau 3,6 Mbps.
Orange le oferă clienţilor posibilitatea de a-şi activa serviciul de date în magazinele companiei pentru a evita probleme generate de procesul de activare/configurare, care se poate dovedi greoi. "Procesul de activare a serviciului şi de configurare a laptopului şi a modemului se poate desfăşura în magazin în momentul achiziţiei", potrivit oficialilor Orange.
Odată cu lansarea ofertei Orange, toţi marii operatori de telefonie mobilă de pe piaţă concurează pe acest segment. Vodafone a lansat oferta prepay în aprilie, iar Cosmote la începutul acestei luni.
Fiecare dintre companii a abordat diferit piaţa, ofertele celor trei jucători având caracteristici diferite. Orange, spre exemplu, le oferă clienţilor acces la viteze de până la 14,4 Mbps indiferent de planul tarifar ales.
Cosmote este singurul jucător care are oferte care pornesc de la doi euro şi este de asemenea singura companie care le permite clienţilor să folosească serviciile şi după expirarea traficului inclus, cu plata unui tarif de 0,01 euro/MB suplimentar de date transferat. În cazul Orange şi Vodafone clienţii trebuie să activeze noi pachete de date la expirarea traficului inclus.
http://www.zf.ro/business-hi-tech/orange-intra-pe-internet-mobil-prepay-ce-oferte-au-vodafone-si-cosmote-6913528

Premiera: Trustul Intact transmite Steaua-Victoria Branesti pe TV, online si mobile

Partida de fotbal din aceasta seara dintre Steaua si Victoria Branesti (20:30) este transmisa in premiera de trustul Intact pe o platforma multimedia ce cuprinde TV, online si mobile.
Astfel, meciul din Ghencea va fi urmarit la televizor pe Antena1, online pe www.antena1.ro si pe telefonul mobil de catre posesorii de iPhone pe m.antena1.ro. Si cei care detin ultimul gadget lansat de Apple, iPad-ul, se pot bucura de transmisiunea live a meciului tot pe m.antena1.ro!
"Online si mobile, meciul poate fi vazut datorita platformelor dezvoltate de Intact Interactive, compania care de la 1 decembrie 2009 a preluat dezvoltarea new-media a grupului Intact. Este pentru prima oara in Romania cind se transmite live simultan pe 3 platforme diferite", a declarat Augustin Roman, directorul general Intact Interactiv.
http://www.financiarul.com/articol_49302/premiera-trustul-intact-transmite-steaua-victoria-branesti-pe-tv-online-si-mobile.html

Romania ocupa locul 10 in topul tarilor de origine a mesajelor spam

Potrivit unui studiu realizat de compania Symantec, Romania ocupa locul 10 in topul mondial al tarilor de provenienta ale mesajelor nedorite, cu o cota de 2%. Topul este dominat de Statele Unite, 22% din mesajele spam trimise in luna iulie avand ca tara de origine cea mai mare economie a lumii. SUA este urmata de India si Olanda (6% fiecare), Marea Britanie si Brazilia (5%), Germania (4%), Franta, Italia si Vietnam (3%), respectiv Romania.
Din totalul mesajelor spam, marea majoritate reprezinta publicitate. Companiile de internet au o cota de 33% din totalul spamului pe email, urmate de cele din sanatate (21%), financiar (13%) si reclame la diverse produse (13%).
Cele mai utilizate domenii de origine ale mesajelor spam sunt .com (59,1%), .ru (22%), .org (6,1%) si .net (2,2%).
http://www.financiarul.com/articol_49307/romania-ocupa-locul-10-in-topul-tarilor-de-origine-a-mesajelor-spam.html

Operatorii de telefonie mobila investesc 50 de euro ca sa atraga un nou client

Acum aproximativ 13 ani, odata cu lansarea GSM-ului in Romania, clientii erau cei care plateau “taxa de conectare” de aproximativ 50 de euro si, de asemenea, achizitionau, impreuna cu abonamentul, telefoane la preturi foarte ridicate, spun specialistii. Cum sta situatia acum? Lucrurile s-au intors cu 180 de grade, astfel incat costul operatorilor de telefonie mobila pentru atragerea unui nou client este de aproximativ 50 de euro.
Potrivit jucatorilor din domeniu, in ultimii ani, pe fondul intensificarii concurentei, costurile pentru atragerea de noi clienti au crescut. Acestia se feresc sa faca insa o estimare in acest sens. O opinie la obiect ii apartine lui Dinu Malacopol, director general al Digital Cable Systems (DCS), care spune ca acum costurile de atragere pentru un client nou in retelele operatorilor mobili de telecomunicatii sunt de aproximativ 50 de euro.
http://www.financiarul.com/articol_49305/operatorii-de-telefonie-mobila-investesc-50-de-euro-ca-sa-atraga-un-nou-client.html
(MEDIA EXPRES)



Dacă tot ați ajuns aiciAbonamentele vă oferă acces la News Alerts pe e-mail, Anuarul gratuit online, și zilnic la REVISTA PRESEI, iar mai important pentru noi, ne ajută să publicăm știrile la liber, accesibile și pentru cei cu mai puține mijloace materiale interesați de comunicații, audiovizual și cinematografie. Dacă aceia dintre Dvs. care citesc știrile noastre și găsesc un folos în ele ne-ar ajuta, existența noastră nu ar mai fi pusă sub semnul nesiguranței zilei de mâine.
Abonament click aici




Revista MEDIA EXPRES ediția curentă
Gratuit online, doar un click: Most recent issue of monthly Media Expres 1st Cover



Abonamentele la știrile MEDIA EXPRES va oferă acces la Alerta Știri! pe e-mail, Anuarul Media Expres și zilnic la REVISTA PRESEI, cu ultimele știri media, tv și comunicații, iar mai important pentru noi, ne ajută să publicăm știri verificate, la liber, pentru toți cei interesați de programe TV, radio, conținut online, cablu, comunicații, audiovizual și film (cinematografie). Noi ținem în arhivă istoria audiovizualului. Click aici pentru prima nostră știre online, când foarte puține dintre marile ziare și reviste nici nu se gândeau la versiuni digitale și la prezența pe web.

Pentru abonamente click aici



© 2001 -  Media Expres SRL