×

ONG -- Data și ora publicării: 02.12.2008 11:05:13

TIRAJE-AUDIT / Un birou de audit al tirajelor va fi creat în Republica Moldova



Chișinău (MEDIA EXPRES) / 2 dec 2008 / Un număr de 16 institutii de presă, agenţii de publicitate şi clienţi de publicitate*** s-au reunit într-un grup de iniţiativă pentru crearea primului Birou de Audit al Tirajelor din Republica Moldova, comunică Agenţia Monitor Media.

O astfel de structură, potrivit membrilor grupului, va contribui la sporirea gradului de transparenţă privind tirajul ziarelor, creşterea investiţiilor în publicitatea din presa scrisă şi, implicit, la fortificarea unei presei viabile în Republica Moldova.

Iniţiativa privind createa Biroului de Audit al Tirajelor este rezultatul unei campanii media şi a unei serii de întâlniri şi discuţii organizate de Centrul Independent de Jurnalism în cadrul unui proiect ce îşi propune ca scop crearea Biroului de Audit al Tirajelor în Moldova. Acest proiect, susţinut financiar de USAID şi Fundaţia Eurasia, va fi derulat până în luna mai, anul viitor.

În Republica Moldova, informaţiile despre proprietarii mass-media, veniturile din publicitate şi tirajul ziarelor sunt printre cele mai puţin accesibile.

După cum se arată într-un comunicat al Centrului Independent de Jurnalism, lista membrilor grupului de iniţiativă este deschisă şi altor organizaţii interesate de participarea în crearea Biroului de Audit al Tirajelor.

Ideea privind crearea unui Birou de Audit al Tirajelor a fost lansată de Centrul Independent de Jurnalism în 2004.

*** Editori de presă: Asociatia Presei Independente; Timpul de dimineata; Jurnal de Chisinau; Ziarul de Garda; Florile Dalbe; SP; Observatorul de Nord; Cuvântul; Unghiul. Agenţii de publicitate: APROM Grup; Agentia „Profile"; Business Elita; Indigo Ogilvy; Patriot Studio. Clienţi de publicitate: Montajautomatica SA (Zikkurat) şi Orange Moldova.



Dacă tot ați ajuns aiciAbonamentele vă oferă acces la News Alerts pe e-mail, Anuarul gratuit online, și zilnic la REVISTA PRESEI, iar mai important pentru noi, ne ajută să publicăm știrile la liber, accesibile și pentru cei cu mai puține mijloace materiale interesați de comunicații, audiovizual și cinematografie. Dacă aceia dintre Dvs. care citesc știrile noastre și găsesc un folos în ele ne-ar ajuta, existența noastră nu ar mai fi pusă sub semnul nesiguranței zilei de mâine.
Abonament click aici




Revista MEDIA EXPRES ediția curentă
Gratuit online, doar un click: Most recent issue of monthly Media Expres 1st Cover



Abonamentele la știrile MEDIA EXPRES va oferă acces la Alerta Știri! pe e-mail, Anuarul Media Expres și zilnic la REVISTA PRESEI, cu ultimele știri media, tv și comunicații, iar mai important pentru noi, ne ajută să publicăm știri verificate, la liber, pentru toți cei interesați de programe TV, radio, conținut online, cablu, comunicații, audiovizual și film (cinematografie). Noi ținem în arhivă istoria audiovizualului. Click aici pentru prima nostră știre online, când foarte puține dintre marile ziare și reviste nici nu se gândeau la versiuni digitale și la prezența pe web.

Pentru abonamente click aici



© 2001 -  Media Expres SRL